Kraken znovu vypuštěn

Myslíte si, že nejabsurdnější poplatky odvádějí zákazníci českým bankám? Nikoliv! Žebříčkům plateb za příchozí platby, převod z vlastního účtu na vlastní účet nebo výběr na přepážce vévodí platba za předčasně zaslanou splátku úvěru, který dlužníkům účtuje Státní fond rozvoje bydlení.

Loni jsem fondu poslal splátky ve dvou měsících dvakrát, v dubnu a v červenci. Když jsem to před koncem roku zjistil, řekl jsem si, že mám předplaceno, a splátky za listopad a prosinec neposlal. V prosinci a lednu pak přišly výzvy, abych dlužné splátky za listopad a prosinec uhradil. Napsal jsem jim, že mám podle svých záznamů předplaceno, a další splátku pošlu až v lednu. A SFRB odpověděl, že to, co dostali navíc, zaúčtovali jako mimořádné splátky. Z čeho usoudili, že se jedná o mimořádné splátky, opravdu netuším, ve smlouvě o tom není ani řeč. Ještě jsem se tedy zeptal, jestli mi přepočítají úroky, když mám splacenou další část jistiny. Odpověděli ale, že nikoli, protože se úroky přepočítávají až při mimořádné splátce aspoň 10 tisíc korun. Jak došli právě k této částce, taky netuším. Načež jsem se chtěl ujistit, jestli nějak vadí, že tam tedy podle nich váznou dvě splátky, a paní řekla, že ne, že to až když tam budou viset čtyři sekery. Nic víc.

Jenže minulý týden přišel od fondu další dopis: „V souvislosti s pozdní platbou anuitní splátky Vám vyměřujeme úroky z prodlení.“ SFRB totiž usoudil, že v lednu došlá platba byla listopadovou splátkou, takže mě dál vede jako neplatiče. Čekám, že příští měsíc přijde další výpočet úroků.

Nejvtipnější na tom celém je, že úrok za každý den je 0,25 %, tedy přes 90 % ročně. Za ten by se mohl rdít i profesionální lichvář. Nehledě na to, že úrok zaplatím za předčasně zaplacené splátky.

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
21 × 9 =