Jak RegioJet vyjíždí „na pomoc občanům ČR“

Každý se během koronavirové krize snaží, jak může. Někdo, kdo nemá přístup do práce, protože mu vláda ze dne na den zaměstnání zavřela, aspoň pomáhá šít roušky, které vláda pro změnu přikázala nosit, aniž by zajistila jejich dostatek, nebo nakupuje seniorům. Dělá to rád a nezištně. Jiní se snaží ze situace vyždímat maximum a ví se to o nich – laboratoře na testy na přítomnost viru nebo chemička Preol, vyrábějící dezinfekci, vše součástí Babišova holdingu zaparkovaného do svěřenského fondu jsou toho viditelným příkladem. Někteří nejsou tak vidět, a přesto si mnou ruce. Příležitost přímo chytl za pačesy majitel Student Agency Radim Jančura, který si už tak nemůže na přítomnost Babiše v české politice stěžovat: díky slevám na jízdném pro studenty a seniory se 100% majiteli skupiny vyplatí obsazovat si místa v autobusech a vlacích, i kdyby za to měl zaplatit vlastní kartou – když všechno legálně prožene firmou, vrátí se mu víc, než kolik zaplatí ze svého. Ale to je jiná kapitola.

Student Agency pod značkou RegioJet teď denně pendluje mezi několika evropskými městy a Prahou a provozuje několik autobusových linek, které vozí Čechy domů. Jde o jednosměrné cesty a linek ve skutečnosti není tolik, jak to opticky vypadá z nabídky na stránkách dopravce – třeba Frankfurt obsluhují autobusy z Londýna a také autobusy z Nizozemska mají několik zastávek. Vše je ale podle webu RegioJetu posvěceno ministerstvem zahraničních věcí a musí se dít ve spolupráci se státními úřady nejen České republiky.

Například o linky z Londýna je velký zájem a bývají vyprodané. (Autobus jede z Victoria Green Line Station, na kterém to v těchto dnech vypadá jak v postapokalyptickém filmu.) I z tohoto důvodu se lidé cestující z jedné z nejrizikovějších evropských zemí musejí v autobusech mačkat jako sardinky. RegioJet si ale žádné starosti nedělá ani z vlastních pravidel:

„Dle nařízení vlády ČR z 18. 3. 2020 bude z přepravy vyloučen každý, kdo nebude mít zakrytá ústa a nos. Po celou dobu jízdy musí mít všichni cestující roušku, respirátor nebo ústa zakrytá šátkem či šálou tak, aby chránili nejen své spolucestující v autobusu i řidiče. Nedodržení tohoto pokynu znamená, že nebude umožněn nástup. Roušku, respirátor, šátek či šálu si musí každý obstarat sám, velvyslanectví, MZV ani přepravce je nezajišťují.“

Ve skutečnosti je to ale jinak, protože řidiči do autobusu pustí klidně i víc než polovinu lidí bez roušek. Ti pak na sebe můžou vesele chrchlat a prskat, když náhodou budou nakažení, přestože RegioJet těm zodpovědným před cestou slibuje, že „přeprava nebude umožněna osobám, které budou vykazovat příznaky onemocnění“, protože na to, aby se někdo zabýval byť jediným dotazem na zdravotní stav nebo měřením teploty, patrně není čas.

Ani s právem na ochranu osobních údajů si žlutí nelámou hlavu. Před nástupem do autobusu vybírají řidiči od každého cestujícího doklady (to je opravdu jako ve sci-fi) a všichni jim musí nahlásit telefonní číslo a místo pobytu v České republice. Nejde přitom o žádné osoby, které by disponovaly jakýmikoli pravomocemi jak z hlediska zákona o cestovních dokladech nebo o občanských průkazech ani zákona na ochranu osobních údajů. O tom, že k takovému brutálnímu ohýbání pravidel dojde, se ale při nákupu jízdenky nikdo ani neobtěžuje informovat. Nikdo nikde neodkazuje na příslušná oprávnění, která případně řidičům někdo udělil (pokud k tomu vůbec došlo), nikdo nikde neodkazuje na aktualizované informace o nakládání s osobními údaji.

Skupina Student Agency tedy ve svých žlutých autobusech porušuje hned několik právních předpisů České republiky, protože kdyby zákony respektovala, nebylo by to zdaleka tak lukrativní. Autobusové linky provozuje za dvojnásobek obvyklé ceny. A ještě ke všemu to na svých stránkách prezentuje jako div ne charitu, když říká, že „RegioJet vyjíždí na pomoc občanům České republiky“. Vypadá to, že je to spíš pomoc sobě samému.

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
4 × 2 =