Poznámky z jižní Moravy nejen gastronomické

Ze soucitu ke Zdeňku Pohlreichovi si poslední dobou dávám v restauracích pověstnou smrtící směs zvanou kaťák neboli katův šleh, prodávaný pod nejrůznějšími názvy (ano, riskuju nevolnost i něco horšího, ale žaludek mám poměrně kachní). Restaurace ve Strážnici, jejíž jméno si nepamatuju a jsem příliš líný na to, abych to teď zjišťoval, ale tuhle pochoutku dovedla k dokonalosti, protože ji servíruje ruku v ruce s další zhoubou české gastronomie. Když servírka nesla bramborák, kaťák ukrývající, zaradoval jsem se, že mi k němu dali spoustu zelí – po několika dnech na Baťově kanále mám trochu absťák po ovoci a zelenině, byť jsme si je docela dopřávali. Jenže ze zelí se zakrátko vyklubala obrovská, cirka čtvrtkilová hromada strouhaného sýru. Někde v okolí měli asi ve slevě eidam.

To v jedovnické restauraci Olšovec (v zeleni blízkého stejnojmenného rybníku se letos koupat nedalo), jejíž jméno si pro změnu pamatuju moc dobře a ještě dlouho budu, nabízejí kaťák jako flamendr kapitána Viktora Sedláka. Po spontánní ochutnávce slivovice u známých, kterou jsme absolvovali předchozí večer, jsem riskovat nemohl, takže rodiče si dali česnečku a děti třikrát svíčkovou (hotovku, aby to bylo co nejdřív). V přinesené česnečce za bratru padesát korun ale jaksi chyběl česnek a na svíčkovou děti čekaly čtyřicet minut (beze slova omluvy, vysvětlení nebo nabídky něčeho jiného, až jsme se nakonec doptali a zjistili, že museli dovařit knedlíky). Výše účtu, nepřímo úměrná kvalitě obsluhy i jídla, však byla omračující.

Dnešní návštěva Brna putování vodami a cestami jižní Moravy zakončila, neboť zítra se vydáme do Litomyšle. Děti dostaly dávku motivace v podobě chytání kuliček v brněnském orloji, takže jsme na náměstí Svobody dorazili pro jistotu už ve čtvrt na jedenáct (poledne tady odbíjejí o hodinu dřív). To už ale na svých místech stáli čtyři nešťastníci, jejichž osud bych tedy rozhodně sdílet nechtěl. Docela zajímavý pouták do průvodců: Brno je jediné město, kde lidé vydrží hodiny a hodiny stát na jednom místě s rukou ponořenou do díry v podivném tmavém falu.

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
8 × 22 =