Popírání záporu

Ten několikerý zápor, který umožňují konstrukce českých vět, je fakt záludnost. Vyznat se ve větě, kterou vydal Klausův institut, je úkol pro otrlé.

Není divu, že využila mimořádnou nahrávku, kterou ji svým, dá se říci zcela nenáhodným, a proto nikoli za chybu považovatelným výrokem nabídl na sjezdu ČSSD Jan Mládek a je jen logické, že se pokusila na svém zasedání Výkonné rady přijít s několika návrhy na usnadnění podnikání v České republice.

Existuje jedno vysvětlení, proč jsou ty formulace tak těžkotonážní: píše je sám Václav Klaus a chce se tak zastřít závojíčkem majestátu, který ostatně v podobě plurálu majestaticu vyjadřuje poměrně často:

Myslí si náš ministr financí, že ODS má skutečný úmysl prosazovat tyto své návrhy, které IVK nemá sebemenší záměr komentovat, protože se ve své obecnosti komentovat nedají, spolu s ČSSD? Tedy i proti těm lidovcům, kteří už dávno opustili svou poněkud zprofanovanou značku a uchýlili se pod jinou? Nevěříme, že si to skutečně myslí, a proto to musíme označit za čiré lidovectví (jako politicko-společenský fenomén svého neopakovatelného druhu, jako velmi specifické čecháčkovství, které nás tolik poškozuje).

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
12 × 13 =