Konečně JINÉ KNIHY!

Zrovna teď, v úterý 28. května 2013 ve 14:00 hodin, spustil e-bohém, kterýžto vznikl právě (ale snad ne výhradně) kvůli této aktivitě, svůj první projekt: nakladatelství a prodej elektronických knih. JINÉ KNIHY mají ambici vnést trochu čerstvého větříku do poměrů na českém knižním trhu, a pokud okolnosti a přízeň čtenářů (zejména nelegálních stahovačů) dovolí, poskytnout autorům motivaci k vydávání za přece jen lepší procenta, než jaká jim jsou ochotni dát tradiční nakladatelé.

jine_knihy

Koho zajímají čísla, jména a dějinné souvislosti, tady nějaké jsou: První nápad na projekt vzešel z neformálního tlachání se spolužákem z gymplu Ondřejem (dnes společníkem v e-bohémovi) v hospodě 8. března 2012. Obrysy projektu jsem dal dohromady tuším ještě téže noci. 15. března jsem zaregistroval doménu jine-knihy.cz a spolu s ní i variantu bez pomlčky.

Práce na systému a moje nároky zcela odrovnaly jednoho programátora a dalšího mého kamaráda v jedné osobě Filipa, takže jsme stránky nespustili během původně plánovaného června, ale ani v říjnu, a dokonce ani v prosinci ne. S novým programátorem, jehož znám z jiných projektů, jsme začali spolupracovat letos v lednu a poprvé jsme se viděli tento měsíc, abychom doladili pár detailů, jinak pracujeme na dálku zvící několik set kilometrů.

Nad projektem jsem já osobně strávil stovky hodin svého času, o které jsem logicky připravil své děti a svou ženu, otestoval jsem několik dostupných softwarů na elektronické publikování, zakoupil několik různých čteček, několikrát vydal asi dvě desítky vlastnoručně připravených knih, dokud jsem nebyl úplně spokojen, absolvoval asi pět schůzek s prvními oslovenými autory a poslal desítky e-mailů, prožil zhruba dvacítku situací, při nichž jsem vykřikoval, že jdu od toho, protože tohle nemám zapotřebí, za poslední dva měsíce pracoval asi 16 až 20 hodin denně, z toho posledních deset dní s příšernou bolestí šestky vlevo nahoře, která se mi pod náporem nervového vypětí rozdělila vejpůl, naučil se přibližně dva tucty nových fíglů ve Wordu a asi deset v Acrobatu, postopadesáté zjistil, že nevyzpytatelnost Officu od Microsoftu je přímo úměrná růstu bohatství Billa Gatese, používal pět různých počítačů a mobilních zařízení, abych byl schopen pracovat kdekoli a kdykoli, přenesl přes internet gigabyty dat a koupil nebo legálně zdarma stáhl cirka dvacet e-knih od konkurence.

Třiašedesátkrát jsem se za těch 446 dní oholil, dvakrát viděl děti odcházet do školy, protože jsem pracoval celou noc (ale mockrát šel spát těsně před tím, než ony vstávaly), vykonal nespočet cest mezi domovem a pražskou kanceláří, zhruba zdesateronásobil seznam úkolů, které na mě čekají a které jsem více či méně úspěšně odsouval nebo odbyl, a přidal ke své glykemii 1,5 procentního bodu.

Za to všechno jsem si vysloužil funkci hlavní projektovodič a jako takový jdu teď se svou kůží na trh. Ale pocit, že zveřejníme knížku a od té chvíle za ni kdokoli může prakticky okamžitě online zaplatit a mít ji ve čtečce, je naprosto úžasný.

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
36 ⁄ 12 =