Koho (ne)volit

Když byly volby v roce 2006, byl jsem v Itálii, takže jsem nemusel vymýšlet, co s voličskou zodpovědností. Prostě se to tak nějak sešlo a mohl jsem si dovolit ten zbabělecký luxus sledovat všechno zpovzdálí. Jenže letos už asi nestihnu nikam odjet, a jak se blíží doba otevření volebních místností, snažím se VÁŽNĚ zodpovědně vymyslet, jaký lístek do pytle s iluzemi vhodit.

V tomto článku nedostanete tip, doporučení ani návod, koho volit. Jsem stále více bezradný. A následující text, ve kterém jsem se snažil popsat úvahy obyčejného člověka, svědčí o jednom: volby nejsou o volebních stranách. Nejsou ani o programech, protože to jsou jen stohy potištěných papírů. A nejsou ani o tom, volit nejmenší zlo. Já bych totiž mnohem radši volil největší dobro. Volby jsou o emocích. A jak je vidět, existují důvody, proč žádné z osmi potenciálně zvolitelných stran nedát hlas.

Strany jsou seřazeny tak, jak mi přišly na mysl, aniž by to jakkoli odráželo moje preference…

Proč nevolit ODS

1/ Za prázdné proklamace o boji proti klientelismu a korupci, které snad musel jako seminární práci z černého humoru psát exministr Řebíček na jachtě v Toskánsku.
2/ Za větu „Jiří Pospíšil z ODS nyní dává fakultu (právnickou v Plzni) do pořádku“. Školy mají být apolitické a nemají sloužit jako nástroj k honění si umaštěného politického trika.
3/ Za videovzkaz Ivana Langera Davidu Kollerovi. Ne proto, že na rozdíl od keců Ivana Langera je mi u Kollerových písniček dobře, ne proto, že Langer dosud nevyvrátil své kontakty s podsvětím, ani ne proto, že je v politice od listopadu 1989 a má nárok na politický důchod, ale proto, jak se na tom klipu tváří a hraje si na cool a free chlapíka. Jeho styl zcela vystihuje to, co ODS v posledních letech předvádí: jsou to namyšlení strýčci, trošku předposraní z toho, že by snad mohli přijít o své prebendy, a tak při formulování svých vizí píšou tak, aby to nikdo nepochopil. (Četl někdo volební program občanských demokratů? A pochopil ho?) A kromě toho píšou jako hotentoti. Věřte mi, vím o tom své.

Proč nevolit ČSSD

1/ Nemá smysl to opakovat, ale kvůli nabubřelosti všech těch Paroubků, Škromachů, Sobotků, Rathů a jiných, kteří si nevidí na špičku nosu.
2/ Ani toto nemá smysl opakovat, leč kvůli tomu, že svým osobním ambicím, které mají s běžnými starostmi „obyčejných lidí“ pramálo společného, obětovali slušnost, čest a pokoru.
3/ Kvůli Rathovi, což je největší lidský hnus, kterého může člověk v našich končinách potkat (tedy teoreticky; teoreticky potkat, ne teoreticky hnus).

Proč nevolit KSČM

1/ Kvůli demagogii a tvrzení, že strana nemá nic společného s KSČ a hnutím potlačujícím občanské svobody. Jako pokračovatelka tradic zločinecké organizace se však strana hrdě prezentuje.
2/ Za to, že Alois Grebeníček si radši umřel, než aby přijal zodpovědnost za výslechy v komunistickém lágru.
3/ Za to, že starý politický praktik Filip se tváří jako bazilišek, a za to, že partaji přes to všechno věří asi pětina lidí.

Proč nevolit TOP 09

1/ Kvůli Kalouskovi, který by ochoten být v jakékoli vládě a jehož působení na Ministerstvu obrany máme důvod považovat za opředené nejasnostmi.
2/ Kvůli Parkanové a dalším přeběhlíkům, kteří si po několika desetiletích u vesel najednou uvědomili, že jejich srdce nebije pro lidovce.
3/ Kvůli Severovi, jehož chuť zalíbit se a ohřát se u krbu čiší z jakéhokoli jeho činu, větší než malé množství nevyjímaje.

Proč nevolit Věci veřejné

1/ Za bulvarizaci, s jakou vulgární mlátička John vtrhla do české politiky.
2/ Kvůli neprůhlednosti a nevyzpytatelnosti.
3/ Kvůli praktikám, jaké strana uplatňuje ve zjevné touze přisát se ke korytům.

Proč nevolit Stranu zelených

1/ Protože místo toho, aby raději šla do konstruktivní opozice, kvůli čtyřem velevýhodným křeslům v Topolánkově vládě ztratila tvář.
2/ Za to, že mi ti lidé nepřijdou nijak zvlášť sympatičtí. Politická praxe bohužel ukazuje, že se nejedná jen o ty, co mají rádi broučky a kytičky.
3/ Za to, že je podporují Václav Havel a Jan Ruml, zjevně neukotvený a ve větru české malosti povlávající člověk. Nebyl on v minulosti členem několika jiných stran?

Proč nevolit lidovce

1/ Kvůli jejich univerzálnosti. Strana byla za posledních 20 let prakticky ve všech vládách a její tváře, dnes už notně okoukané, se postupně za státní kursovné stávali odborníky na většinu resortů. Předseda Svoboda je toho zářným příkladem.
2/ Za sociální ústupky, které jsou schopni vůči voličům dělat.
3/ Protože jsou nepochopitelní.

Proč nevolit SPOZ – zemanovce

1/ Protože mají v zádech Šloufa.
2/ Protože mají v zádech Šloufa.
3/ Protože mají v zádech Šloufa.

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
1 × 7 =