Dva vítězové a dva poražení

Že v sobotní volbě zvítězil Miloš Zeman a slušné druhé místo si z první prezidentské reality show odvezl lesník Karel Schwarzenberg, už víme. Některé z nás výsledek těší, jiné rmoutí. Kromě zemana a knížete mají ale tyto volby ještě dalšího vítěze a dalšího poraženého.

Chcete si tento post stáhnout do čtečky? Pokud si myslíte, že to stojí za to, tak prosím…

Kindle   EPUB

Na ručník hozený do ringu je v tuto chvíli zralý jednoznačně Petr Nečas, smutný klaun posledního vládnutí ODS. Strana pod jeho vedením nedokázala uspět už v několikátých volbách, a protože nemá žádné neokoukané kvalitní politiky, její preference jsou na tom tak, jak na tom jsou. Až dosud se ale mohli nečasovci uklidňovat historickou zkušeností, že občanští demokraté jsou tradičně hegemonem té části politického spektra, kterou jsme si zvykli označovat jako pravou. To už ale příště platit nemusí. Pojďme si teď na chvíli zaspekulovat.

Poslední hřebíček do rakve

To, že se ODS nepodařilo získat pro vlastního prezidentského kandidáta dostatečnou podporu, není zase až tak velká tragédie. Hlavní politický směr země udává poslanecká sněmovna a vláda se formuje právě volbami do ní, takže Nečas může být ještě nějaký ten pátek klidný a myslet si, že pokud do té doby kabinet pod jeho vedením nastaví voličům lidumilnější tvář, podaří se mu zase tradiční voliče donutit jít volit menší zlo a pod hrozbou sociálních demokratů u kormidla je přesvědčit k volbě. Jenže běžný volební rytmus tentokrát narušily volby hlavy republiky a to je možná věc, se kterou v modré straně nepočítali.

Karel Mučedník

ODS totiž prohranými neprohranými prezidentskými volbami vyrostl velmi vážný protivník. Předseda koaličního partnera TOP 09 Karel Schwarzenberg ukázal, že ten, kdo umí mobilizovat voliče, je hlavně on. Všeobecné šílenství, které před druhým kolem ovládlo sociální sítě i média a v rámci něhož knížete podporuje každý, kdo „má zdravý rozum“, dokazuje, že se navíc jedná o velmi široké a tuhé jádro – Schwarzenbergovi podporovatelé jsou totiž emocionálně velmi labilní, a ke své modle tudíž velmi pevně přimknutí. Mnozí z nich neunesli porážku, někteří mluví o emigraci, jiní o odtržení Prahy a všichni svorně naříkají, v čele se svým guru, jaké že se jim to přihodilo příkoří. Něco jako na způsob Jiřího Paroubka, jemuž volby v roce 2010 prohrála média. V případě knížete to platí také, ovšem tentokrát naopak hlídací psi demokracie své štěkání přepískli.

Předseda TOP 09 tak má aureolu mučedníka, a to minimálně pro všechny ty, kdo zvolení Miloše Zemana chápou jako tragédii, a v širším slova smyslu cca 25 procent lidí, kteří mu dali hlas v prvním kole prezidentské volby. To je základna, o kterou se dnes už ODS opřít nemůže.

Hlavně mlčet

Úkol zadaný Karlu Schwarzenbergovi partajními stratégy by měl být pro nadcházející měsíce jasný: mlčet a svou noblesou dávat najevo, že se ho prohra nijak nedotkla, nadále zůstává člověkem s čistým štítem a jen moudře sleduje, jaké vylomeniny na Hradě vyvádí jeho soupeř z letošního klání. Že se něco takového Zemanovi povede, je nasnadě, stačí si jen počkat. Tím Schwarzenbergovi pošle další voliče, kteří, aby zaplašili černé svědomí, dají v příštích volbách hlas knížeti.

A příští volby, jak víme, budou v červnu 2014 volby do poslanecké sněmovny. Rok, který do faktického vypuknutí další předvolební kampaně zbývá, není zase až tak dlouhá doba, aby facebookovskému lidu a části umělců hysterie nevydržela. Kalouskův úkol by měl znít podobně jednoduše: trochu obrousit rétoriku, nevypouštět chvíli žádné negativní zprávy podporující blbou náladu (i Nečas to přece po ministrech chtěl). A za rok v červnu TOP 09 s mesiášským symbolem v čele stane na vrcholu tzv. pravicové politiky – křivda spáchaná v lednu 2013 na Schwarzenbergovi Milošem Zemanem bude odčiněna.

Kalousek do Kramářovy vily

Kdybychom měli ještě trochu fantazie, mohli bychom se dokonce pokusit předpovědět, že výčitky voličů, že nedali v sobotní volbě přednost Schwarzenbergovi, budou dokonce tak velké, že TOP 09 ovládne v příštím roce volby a namísto Karla, který sebekriticky přizná, že taková role by pro něho nebyla fyzicky příliš zvládnutelná, dobyde premiérské křeslo jeho souputník Kalousek.

Ale i kdyby se takhle divoké sny nevyplnily, bude stačit představa, že Kalouskovi, kterému techtle mechtle se sociálními demokraty nedělají problém, ani kdyby jim k tanci prozpěvovali komunisti, na další čtyři roky neunikne židle ministra financí. A pak se máme na co těšit. Do hry by ještě mohli zasáhnout zmínění komunisté, pokud by Sobotka nakráčel pro jejich podporu přímo k nim bez ohledu na volební výsledek Topky.

Tak jako tak to nezní příliš lákavě.

Předčasné volby?

Karel má našlápnuto, protože fanynky a fanoušci mu leží u nohou. Než ale budou příští parlamentní volby, může se leccos přihodit. Současná euforie, rozkradená země, morálka na bodu mrazu a nejistoty smíšené s výrazně rezonujícím mučednickým syndromem jsou ideálním okamžikem pro rádoby čestný odchod TOP 09 z vlády a vypsání předčasných voleb. Důvod, proč Nečasově ODS zasadit poslední ránu z milosti, se jistě najde.

ČLÁNEK VYŠEL NA SERVERECH Peníze.cz a FINMAG.CZ.

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
24 ⁄ 2 =