_VOLIM_SVOBODNE

Mám z těch letošních voleb takový prazvláštní, lehce beznadějný pocit. Přijde mi totiž, jako by měly skončit bezútěšnou plichtou, která ještě důsledněji zakonzervuje současnou bezvýchodnost, kdy jenom přihlížíme nájezdům bezskrupulózních politiků na všechno, na co by mohla být tato země pyšná, a věnujeme se vzájemným šarvátkám, z pohledu věčnosti naprosto zbytečným. Už řadu měsíců sleduju velmi nelibě, jak jsme neskutečně polarizovaní a jeden vůči druhému nekompromisní. A politika, která by nám mohla jít příkladem a jako významné společenské paradigma naše prostředí kultivovat, nám bohužel předvádí přesně totéž co v menším a neviditelnějším měřítku zažíváme se sousedy, známými, kolegy, mezi „přáteli“ na Facebooku nebo v „diskusích“ na internetu.

Vím, jak je to přání bláznivé, protože naplnitelné, ale kéž by dostali výprask všichni ti, kdo společenskou morálku, férovou politickou výměnu názorů a veřejné blaho (jakkoli jsou ty termíny patetické) nahradili v posledních dvaceti letech pokrytectvím, lžemi, urputnou stranickou disciplínou, osobním prospěchem a vítězstvími za každou cenu! Když slyším ODS vykládat o očistě, kterou údajně stačila strana během jednoho měsíce magicky projít, moc mi to nejde dohromady například s tím, že lídrem kandidátky ve středních Čechách je bývalý hejtman Bendl. Když vidím fňukání TOPky o konci demokracie a vzniku „autoritářského režimu ruského typu“, ptám se, kde v posledních patnácti letech byli všichni ti schwarzenbergové a kalousci, když se u nás tvořila demokracie a její zásady. A co udělali pro to, aby ji usadili na pevných základech, které by jen několikaměsíční demontáže ztělesnění všeho zla na Hradě nemohly tak rychle zviklat? Třeba to, česká tzv. pravice, že ses ve sněmovně vzájemně častovala vztyčenými prostředníky, při hlasování o významných změnách systému se opírala o křehkou stojedničkovou většinu sestávající z mnoha obskurních stvoření, slepě poslušných stranických kádrů a za korupci odsouzených poslanců? Nebo že jsi hřímala proti policii, pokud šlo o tvé vlastní řady, zatímco opozici jsi posměšně justici vydávala? A co jsi udělala pro to, abys politické prostředí kultivovala a stala se opravdu důstojným reprezentantem pravice a nositelkou jasných idejí?

A co ty, česká sociální demokracie zoufale papalášského střihu? Jsi si opravdu jistá tím, že tvé působení na politické scéně není postaveno jen na negaci názorů protivníků, vyživování jinak neuplatnitelných neschopů a žraní z korýtek, dosud tak bezpečně naplněných? Jsi sebevědomá, abys dokázala čelit výzvám, která přináší 21. století? Při pohledu na tvé sotva z puberty vyrostlé lídry Sobotku, Haška a Tejce nebo soudružsky rozpínavé politické kmety Zaorálka a Škromacha, a ano, v Praze tvým řadám dominujícího Zavadila, mám pocit, žes ony výzvy ještě ani nepochopila. O vás, soudruzi dvojčata z KSČ/M, ani nemluvě. Vám totiž nevěřím ani heslo „S lidmi pro lidi“.

V těchto volbách jsou pro mě volitelné čtyři strany. Stejný je počet těch, které jsou pro mě nevolitelné, a ty jsem vyjmenoval výše. Četl jsem volební programy všech třiadvaceti stran a tentokrát se rozhodnu právě podle nich. Vím skoro jistě, že můj hlas bude zbytečný, ale za zbytečný ho nepovažuju. Ve slabších chvilkách sice propadám naději, že se tahle strana do sněmovny dostane, ale tuším, že asi ne, a myslím, že za to můžou hlavně veřejnoprávní média se svou selekcí, komu dají prostor. A právě jedna strana má jako jediná ve svém programu zrušení veřejnoprávních médií, což nelze nepodpořit.

Letos prostě nebudu volit líbivá hesla o konci zadlužování, abych pak rozčarovaně zíral na to, jak státní dluh utěšeně roste, a byl perzekvován finančními úřady. Letos volím svobodně.

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
32 ⁄ 16 =