Teplá místa v ČNI

Český normalizační institut je obskurní instituce – stačí si přečíst názvy některých norem, které vydává. Některé normy jsou závazné, jiné (snad) doporučující, ale všechny si ten, kdo se jimi chce nebo musí řídit, musí koupit. Oproti zákonům, které jsou z hlediska autorského práva díly volnými, není možné normy dále šířit. Jak se ale vyrovnat s tím, že když už někdo normu pořídí, potřebuje, aby byl její efekt v rámci skupiny externích spolupracovníků co největší?

Dobry den, dostal jsem od Vas objednanou normu, ale mam jeste dotaz k licenci. Je mozne ji nasdilet spolupracovnikum prostrednictvim internetu? Dekuji.

Dobrý den, pokud je norma v elektronické podobě, musíte si příslušný počet licencí koupit.

Norma je v PDF s možností tisku. Kolik licencí bych měl mít? Pro každého, kdo ji bude číst, jednu?

Dobrý den, Normy ČSN v PDF. Ceník (následuje ceník a přílohy Licenční podmínky pro užívání ČSN a jejich změn v elektronickém formátu PDF (PDF) a Smlouva aktualizace ČSN.PDF (PDF), ze kterých se nedá zjistit odpověď na otázky)

Dobře. Zeptám se ještě jinak. Mám zakoupenou verzi PDF s možností tisku. Licence je pro firmu. Je jistě logické, že firma má zaměstnance a spolupracovníky. Chci-li spolupracovníkům tuto normu zpřístupnit, protože jinak nákup licence pozbývá smysl, můžu tak učinit nainstalováním do veřejně nepřístupného adresáře na serveru webhostera, kam budou mít přístup jen zaměstnanci a spolupracovníci? Na jiných počítačích nebude PDF nainstalován. Jinou možností, jak normu zpřístupnit, je vytisknout ji a tuto jednu kopii mít k dispozici pro všechny zaměstnance a spolupracovníky. V případě, že se jedná o externisty, kteří nepracují ve firmě, se to dá řešit tak, že si je budeme posílat poštou. Je to tak, nebo se v něčem mýlím? Děkuji za vysvětlení.

Dobrý den, kolegyně mi postoupila Váš dotaz. Odpověď je jednoduchá, ale nevím, zda Vás uspokojí. Normy v tištěné nebo elektronické podobě můžete poskytnout jen zaměstnancům své firmy a nikomu jinému. Pokud máte koupenou multilicenci pro 50 a více PC, pak je můžete dát i na síť, pokud je zabezpečeno, že k nim mohou přistupovat pouze Vaši zaměstnanci. Pokud koupíte licenci pro 1 PC , můžete mít soubory PDF (atp.). Kopírovat se normy podle zákona č.22/1995 sb. nesmí. S pozdravem vedoucí odbytu.

Dobry den, prijde mi to absurdni. Musi byt vsichni lide, kteri budou normu cist, opravdu jen zamestnanci? Jaky je rozdil mezi ctenim na papire a ctenim na webu? Pokud se norma nesmi kopirovat, pak jsem porusil zakon uz jenom tim, ze jsem zkopiroval dosly PDF z mailu na pevny disk. Opravdu by me zajimalo, jestli ma CNI zajem na tom, aby si normy cetlo co nejmin, nebo co nejvic lidi. Ale i tak dekuju za odpoved. Priste nebudu normu kupovat a rovnou si ji stahnu
z netu.;-)

Dobrý den, rozdíl není opravdu žádný. Poskytnutím normy někomu jinému jste zákon skutečně porušil. Je mi líto, ale je to tak. Normu koupila Vaše firma pro Vaše zaměstnance. Pokud ji poskytnete ven, porušujete zákon. Je to obdobné, jako když si koupíte hudbu na CD , zkopírujete ji na jiné CD a prodáte nebo dáte ji někomu jinému nebo když si koupíte knihu, zkopírujete ji a dáte někomu jinému, také porušujete zákon (ale jiný, autorský zákon). Mnoho lidí si to neuvědomuje a také se tomu diví.

Pane inzenyre, kdybyste nechteli (abych nebyl konkretni) hned delat z kazdeho gaunera, mozna byste muj mail cetl pozorneji a zjistil byste, ze jsem nikomu normu neposkytl, jen jsem ji zkopiroval z mailu na pevny disk. Kdyz koupim hudbu na CD, muzu toto CD komukoli pujcit. Stejne je to s knihou. S Vasimi normami muzu udelat jen to, ze do nich budu donekonecna koukat ja sam a rikat si, jaky jsem to pasak, ze jsem si za tisic korun koupil normu. Rad bych dostal nejake konecne vyjadreni, co tedy mohu s normou udelat, kdyz uz jsem zaplatil 1,5nasobek licence, abych ji mohl vytisknout. Predpokladam, ze vytisknout ji muzu – ale co pak? Mam si ji podlozit jidelni stul?

Dobrý den, nechtěl jsem se Vás nijak dotknout. Vaše reakce (z mého pohledu velice nepříjemná) byla tedy zcela zbytečná. Pouze jsem konstatoval , co říká zákon. Tedy zjednodušeně: Když koupíte výtisk, nesmíte ho kopírovat ani dát někomu jinému. To plati pro osobu i firmu. Když koupíte normu v elektronické podobě s licencí pro 1 počítač, smíte ji mít jen na jednom počítači a zálohu na CD. Tisknout ji můžete v počtu podle typu zakoupené licence.

Víte, když já si myslím, že by instituce, která je placená z našich daní, měla mít zájem na tom, aby normy, které za naše peníze vytváří, byly k něčemu. Pravidla českého pravopisu, která pokládám za úplně stejný institut, si v knižní podobě koupím v každém knihkupectví za řádově 100 korun a pak můžu knihu dát libovolně k nahlédnutí. U Vašich norem ani nemám jistotu, zda to mohu udělat, přestože licenci zaplatila firma, normu použije k vydělávání peněz (z těch zaplatí daně a potažmo i Vás) a tak dále. Jsou externí spolupracovníci firmy součástí firmy? Jsou majitelé firmy součástí firmy? Je nutné je přizvat, aby si sedli k počítači, kde je norma nainstalovaná, nebo jim to mohu vytisknout?

Dobrý den, vidíte a opět se mýlíte. Doba, kdy jsme byli státem placenou institucí, je minimálně 15 let za námi. Nyní jsme příspěvkovou organizací, která od státu na svoji činnost dostává pouze 3 procenta rozpočtu našeho institutu a 97 procent si musíme vydělat prodejem norem. A vypadá to, že příští rok už nedostaneme ani ta 3 procenta. Na druhou stranu jsme ze zákona povinni vydávat každou normu, i kdyby se vytiskla a prodala jen jednou jedinkrát. Proto Vaše srovnání s Pravidly českého pravopisu není relevantní. Taková knížka se vydá třeba v nákladu 50 000 výtisků. Náklady na přípravu se rozpustí do velkého počtu výtisků. Rád bych viděl nakladatelství, které by financovalo knížku s předpokladem, že se jich prodá třeba 25 kusů. To už jsme ale zašli daleko, ale považoval jsem to za nezbytné říci. Nejsme tedy financováni z daní.

Já když prodělám, zaplatím dluhy ze své kapsy. Když prodělá ČNI, zaplatí za něj dluhy MPO. Opravdu si myslíte, že se tolik mýlím? Kde se tedy mohu dotázat na to, jak je to s tím používáním? Pořád mi to není jasné.

Dobrý den, promiňte, ale mám dojem, že se tato diskuse už neúčelně protahuje a skutečně mi uniká, čeho vlasně chcete docílit. Pokusil jsem se Vám všechno vysvětlit, ale vidím, že jsem neuspěl. MPO za nás žádné dluhy neplatí a nikdy neplatilo, mýlíte se. Na Vaši otázku, jak smíte normy používat, jsem už odpověděl : Když koupíte výtisk, nesmíte ho kopírovat ani dát někomu jinému. To plati pro fyzickou osobu i firmu. Když koupíte normu v elektronické podobě s licencí pro 1 počítač, smíte ji mít jen na jednom počítači a zálohu na CD. Tisknout ji můžete v počtu podle typu zakoupené licence.

I když jsem odpovědi na své otázky z mailové komunikace po několikerém přečtení jakž takž vyčetl, stejně se pořád nemohu zbavit dojmu, že kupovat něco, co zavání licencemi, je vlastně úplně zbytečné. Ona norma je beztak na internetu, stačilo ji najít, vytisknout, přečíst, zpřístupnit, zkopírovat atd. Je to úplně stejné jako se softwarem, ostatně můj Acrobat si teď vůbec nerozumí s Vistou, takže mě vlastně tandem Adobe-Microsoft donutí k tomu, abych se buď zbláznil, rozbil počítač, koupil další licenci, nebo si zaplatil možnost downgradovat na Windows XP.

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

2 Odpovědi na “Teplá místa v ČNI”

  1. Připomíná mi to půlroční tahanici s Acerem, jejímž výsledkem byl nakonec repasovaný notebook stejného typu jako předešlá potvora…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
19 + 19 =