Kouzlo vševěda

Hledal jsem, jak se píše na to tata, ale internetová jazyková příručka nic takového nezná. A tak jsem zkusil internet a docentka Googlová mě odkázala na nějakou internetovou odpovědnu, kde si lidi vzájemně poskytují „dobře míněné rady“. A jeden čtverák na otázku, co je NATOTATA, odpověděl:

„Zřejmě to vzniklo z pojmenování hudebního taktu. M-tata m-tata značí 3/4 rytmus, ale natotata zní rychleji než bys řekl švec. Natotata se také dnešní doba zrychluje nejen podle nároků vedoucích firem ale také podle moderního tempa hudby které se nepohybuje pod 120b/min.
Podle jiné studie natotata vzniklo ve Lhotě. Jistý pan J.C. tam vaříval vejce pro ženy které pracovaly na poli. Říkával vždycky, že jeho otec do míchaných vajec přidával trochu kmínu aby se potom tolik – nemluvilo. J.C. koktal a když ho ženy viděly kterak přichází se svačinou, postavily se, začaly se smát a volaly na něj: A co na to tata dadává? Místní chlapi si o tom vyprávěli v hospodě Na růžku a tak se tohleto slovo natotata dostalo do povědomí obyvatel.“

A nakonec – píše se to natotata a našel jsem to až v šesté moudré knížce, konkrétně ve Slovníku nespisovné češtiny.

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
16 + 1 =