Pánové z nebes

Když jsem chodil na vysokou, jedním z mých mnoha spolubydlících na koleji byl Vláďa Tomšík. Byl to velmi inteligentní a pozitivní kluk, a ačkoli jsme studovali stejnou školu (i když jiný obor), já jsem niky nechtěl a nemohl směřovat tak vysoko jako on. Vypracoval se a dnes je viceguvernérem České národní banky a jeho plat je oproti mému zhruba třicetinásobný. To si nestěžuju. A nezávidím, aby bylo jasno. Zatímco on je bedlivě sledovaná osoba, jejíž jedno jediné slovo může způsobit krach ekonomiky, já si můžu žvanit, kde chci co chci, a je mi to houby platné.

Vladimír Tomšík teď patří mezi ty centrální bankéře, kteří obhajují poměrně masivní devizovou intervenci ČNB proti údajně silné koruně. Banka si teď ve velkém tiskne bankovky a nakupuje za ně devizové rezervy, což ze dne na den zdražilo euro o víc než korunu. A guvernér téže banky Miroslav Singer vyzývá Čechy, Moravany a Slezany, aby vzali útokem prodejny a kupovali (mají totiž, světe div se, makroekonomicky vzato pořád ještě obrovské úspory), protože levněji už nebude. A ano, někteří už nakupovat začali a zasvěcení si toho všimli: třeba takový Kellner si teď pořídil českou Telefóniku a O2 arenu.

Mnozí ale nakupovat nezačali a zřejmě ani nebudou – byli by blázni. Obchodníci na krok České národní banky beztak zareagovali bleskurychle a budou držet zásoby, aby je mohli za pár týdnů prodat dráž, argumentujíce tím, že koruna zeslábla. A bude-li se kurs koruny držet rok a půl na úrovni 27 korun na euro, jak centrální bankéři chtějí, nečeká nás až na vyvolené výjimky nic pěkného, ať říkají cokoli.

Vzkaz českým spotřebitelům tedy zní jasně: Ty vaše nákupy v Německu vám zhořknou. Jak komu, dodávám však s mírnými rozpaky. Díky pánům z centrálních nebes, kterým by občas neuškodilo sestoupit zase jednou mezi nás poddané, se mi investice, kterou jsem koncem října v Drážďanech pořídil, během necelých čtrnácti dnů o téměř pět procent zhodnotila. A až začnou v Německu stejnou komoditu kvůli blbosti Evropské unie prodávat místo sedmiprocentní daně s daní devatenáctiprocentní, budu skoro vysmátej. To mi teprve bude líto, že jsem nekoupil víc.

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
21 − 20 =