Je to čupr kluk
V tuzemském podnikatelském rybníce se pohybuje ryba, která umí stavět velkolepé vzdušné zámky s ještě větší bravurou než svého času Ondřej Tomek a Oldřich Bajer, hoši z Centrum.cz, a která už se v partě českého internetu vyšvihla mezi kluky, kteří spolu mluví. Jmenuje se Tomáš Čupr a je to „zakladatel“ Slevomatu. V minulých letech se mu podařil dobrý obchod, protože tuhle kopii amerického Grouponu od něj za dost drobných koupili nějací investoři, takže Čupr se poté, co z firmy odešel, poohlíží po nějakých dalších příležitostech. Při takové historii si ho oblíbili novináři, a když se objevil v dotazníku Reflexu, odpověděl na otázku, komu by přidělil reflexovské never more, že všem zlodějům a korupčníkům. To od člověka, který se tolik nechal (eufemisticky řečeno) inspirovat cizím nápadem, je opravdu trefné…
Přesně 19. února o Čuprovi psali na iHNed.cz, ale už ne úplně o Slevomatu, ale v souvislosti s novým byznysem toho člověka – portálem s názvem Dáme jídlo, který zprostředkovává rozvoz jídla z restaurací. Podle Čupra roste ten projekt o 70 procent měsíčně. A redaktorka si ani nedala moc práce s tím, aby zjistila, z jakého základu ten borec svůj výkon odvozuje. Ono skočit na špek mladému chlapovi, ze kterého vyzařuje sebevědomí na sto honů a předchozí „úspěch“ ještě dál, je velice lákavé. A tak jsme si jako do kamene nejtesatelnější prohlášení mohli přečíst následující velkohubost: „Je to suprový byznys už teď. Kdybychom si řekli, že už to víc nejde, už teď bychom dokázali generovat slušný zisk, jen by to znamenalo obětovat růst, zakonzervovat tu firmu a každý měsíc si vytáhnout pár set tisíc, ale to nechceme.“
(Jako bych v těch větách slyšel obchodníky s teplou vodou značky Centrum.cz!)
Teď, zhruba po měsíci, dostal Čupr na iHNed.cz další prostor. Pěkně se totiž rozjel a jeho dalším projektem bude e-shop s potravinami, na kterém chce spojit síly s Makrem. Ani tentokrát se mladík netají inspirací ze Západu: „Je tady stále mezera na trhu, přitom v zahraničí, například ve Velké Británii, funguje taková služba zcela běžně.“ Čuprový kluk má jasno v tom, že takovou věc by bylo možné spustit velmi brzy. Problém je v tom, že v Makru přiznali, že mezi nimi proběhl teprve první kontakt, spuštění podobného projektu je u firmy takové velikosti během na dlouhou trať a internetový maloobchodník je prostě jen jejich další zákaznickou skupinou, které přizpůsobují jejich obchodní model.
Titulek o tom, že zakladatel Slevomatu rozjede e-shop s potravinami z Makra, je tedy poněkud předčasný. Skočila-li redaktorka Čuprovi na slaninu a nechala-li si prodat vzdušný zámek ještě před změnou územního plánu, správně jí vystřihl políček jeden z diskutujících: „Hrdličková, kolik Čupr platí za PR články?“