Edward Luce: Soumrak západního liberalismu

Charakter našich největších sídel už tolik neurčují ti, kteří tam trvale žijí, ale čím dál víc globální miliardáři, pro něž jde jen o místo k uložení peněz. Značná část kreativní společenské třídy je průběžně odsouvána. Z center měst se staly „mrtvé výstavní čtvrti“. (55/56)

Dvě třetiny dětí, které dnes nastupují do školy, skončí na pracovních pozicích, které v současnosti ještě neexistují. (69)

Čím víc se etablované politické strany odštěpují od společenství, v nichž měly původně své kořeny, tím větší lhostejnost vůči sobě u těchto skupin vyvolávají. (89)

Liberální demokracii je tedy vlastní trvalý rozpor mezi lidovou teorií úhledné demokracie a komplexnější liberální ideou. Dnes tyto dvě síly stojí proti sobě jako soupeři. Právě v tom spočívá podstata současné krize Západu – naše společnost je rozpolcená, na jedné straně se o slovo hlásí vůle lidu a na druhé vláda odborníků, tyranie většiny stojí proti nepočetnému klubu sobeckých zasvěcenců, Británie proti Bruselu, Západní Virginie proti Washingtonu. (116)

S tím, jak vstupujeme do doby dronů a robotických vojáků, budou mít bohatí stále menší potřebu budovat početné armády dělníků – což byla klíčová příčina rozšiřování volebního práva v devatenáctém a dvacátém století. Vědecko-fantastické romány s oblibou popisují antiutopický svět, v němž převzali vládu roboti. O něco méně fantastická představa je, že vládu opravdu převezmou roboti. Ovšem na rozkaz svých pánů, nepočetných lidských elit. (118/119)

Příval dat ve světě propojeném sítěmi má tendenci tvořit kybernetický chaos. Jednoduše řečeno: vstupujeme do epochy narůstající nestability, v níž bude centrum bojovat o své udržení. (159)

Přesvědčovat lidi o tom, jak je jistá věc záslužná, je něco jiného než naznačovat, že ti, kteří tuto záslužnost nedokážou pochopit, jsou morální vyvrhelové. Mezi těmito dvěma postupy je tenká dělící linie. (174)

Historie není jakési samořiditelné vozidlo, v němž se lidstvo veze k nějakému předem danému cíli. Ať už sedí u volantu kdokoli, musí mít jistotu, že v autě zůstali i ostatní. Říkat některému ze spolucestujících, že nemá na místě řidiče co dělat, protože nemá ani páru, kam se jede, povede dřív nebo později k havárii. (176)

Žijeme v době právníků a účetních. (182/183)

Trumpovi oponenti se také musejí naučit oddělovat tohoto člověka od lidí, kteří ho volili. Nadále odepisovat půl národa jako bandu zabedněnců by bylo zhoubným omylem. Kdosi kdysi řekl, že rozdíl mezi erotikou a pornografií spočívá v nasvícení. Podobně nejasná dělící linie vede mezi liberální demokracií a autokracií. (187)

Edward Luce. Soumrak západního liberalismu. (The Retreat of Western Liberalism). Překlad Petr Horák. Vydalo Argo v roce 2019.

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
28 + 2 =