Objektivita jak prase

Milé děti, vy tu dobu nemůžete pamatovat a dost možná jste tehdy ještě ani nebyly na světě, ale v 90. letech, kdy u nás nové deníky vznikaly s lehkostí hub vyrůstajících po dešti, aby dříve nebo později mnohé z nich zase zanikly, si novináři v Čechách, na Moravě a ve Slezsku říkali „hlídací psi demokracie“. Tenkrát byla základním axiomem zpravodajství nestrannost. Od těch časů uběhlo mnoho let a je snad přízračné, že stejně jako se české, moravské a slezské demokracii nepodařilo z pokakaných plenek vyrůst alespoň do adolescence, i ti novináři, nezkušení, neznalí a málo ostražití, se nám poněkud zkazili.

A pak přišla nová doba. Mnoho turbulencí na scéně, co se nazývala politickou, ale účinkování jejích aktérů připomínalo spíš frašku, několik ekonomických krizí a postupné nahromadění mediálního vlivu v rukou několika zbohatlých floutků. Ta doba s lidmi zamávala natolik, že ztratili soudnost a novináři, snažící se za každou cenu zabránit (snad z bohulibých pohnutek) návratu starých pořádků, už se o nezávislost ani nesnažili.

Však posuďte. Ukažme si jeden příklad toho, jak novináři zblbli. Pravda, zpravodajcům z iHNed.cz se nemůžeme divit, když jimi v roce 2013 zmítal neklid. Na Hradě se toho roku usídlil velkopán Zeman a rozhodl se stůj co stůj přeorat zvyklosti. Při pohledu na jeho počínání by znejistěly i otrlejší povahy.

iHNed.cz už asi rok objektivitu ani nepředstíral, a jakmile Zeman po demisi vlády smutného klauna Petra Nečase jmenoval navzdory mainstreamově tzv. pravicovému mínění vlastní vládu Rusnokovu a ta se pustila do čistek na úřadech, ve fešné grafice zveřejňoval počty odvolaných státních služebníků. A manipuloval…!

Nejprve počítal, kolik lidí bylo odejito na ministerstvech. A když se po několika dnech zastavilo číslo asi na padesátce (už to byl pozoruhodný výkon!), přidal k počtům také státní firmy. Po pravdě, taková jednasedmdesátka vypadá odjakživa líp než padesátka.

ihned_mapa_moci_m

Uvnitř byly pěkné grafy, kde mohli čtenáři sledovat, jak že se nám situace vyvíjí a kdo všechno se nám na úřadech (a v oněch přidaných firmách) změnil.

Kupříkladu Ministerstvo obrany. Tam už nějaký ten pátek seděl nějaký Vlastimil Picek. Seděl tam už od dob Nečase, který ho tam posadil poté, co z křesla vypoklonkoval názorově povlávající šéfku jakési strany LIDEM Karolínu Peake. Ale na to, že tedy ve jméně ministra k žádné změně nedošlo, redaktoři iHNed.cz jaksi zapomněli.

ihned_mapa_moci_picek_m

Dobrá, nebuďme takoví kverulanti. O jednoho člověka víc, nebo míň – není to dneska už jedno?

Jenže téměř na opačném konci osy x vidíme další omyl redaktorů a redaktorek: Jakéhosi JUDr. PhDr. Petra Mlsnu, Ph.D., počet jehož titulů je shodný s počtem lidí, kteří o jeho existenci vůbec kdy něco tušili, nahradila Marie Benešová. Stejná žena, kterou Rusnok nominoval do funkce ministryně spravedlnosti. V tomto případě tedy nešlo ani tak o náhradu jako spíš o spojení dvou resortů. Ona beztak „Legislativní rada vlády“ sloužila v nejrůznějších dobách k tomu, aby bylo kam posadit zbývající koaliční vysloužilce. Rusnok tedy naopak funkci ušetřil, ale to by raději redaktoři iHNed.cz spolkli žábu na prameni, než aby to přiznali.

ihned_mapa_moci_mlsna_m

Když už jsme u rušení míst: na Ministerstvu dopravy přišel o místo náměstek Jiří Žák a jeho pozice byla zrušena. Jak by taky ne – proč mají na dopravě sekci zahraničních vztahů, letectví a kosmických aktivit, když jediný náš kosmonaut Vladimír Remek se chystá maximálně na ambasádu do Moskvy, nepochopíme tak snad. Avšak ano, i tohoto odstraněného náměstka je třeba do statistik započítat – vypadá to pak zase o něco líp.

ihned_mapa_moci_kosmonaut_m

Teď trošku složitější konstrukce. Všimněte si, jak například u ministra vnitra Peciny dávají redaktoři iHNed.cz najevo, jak bezpáteřní převlékač kabátů to je. (A mají pravdu, kluci a děvčata!) Proč ale totéž neuvedou třeba v závorce za jménem Miroslava Kalouska z financí, který opustil KDU-ČSL a opevnil se v TOP 09 za tichého přihlížení stranického šéfa Karla Schwarzenberga, kteréhožto vynesly do politických výšin členství v ODA, kandidatura do Senátu za US-DEU a nominace na ministra za Stranu zelených, je opravdu záhada.

ihned_mapa_moci_strany_m

Pojďme se podívat na statistiky z firem. Jen pár hodin po odvolání vedení Českých drah se totiž počty iHNed.cz rozrostly o několik dalších jmen. Jenomže bývalý ředitel Žaluda je započítaný hned dvakrát: jednou jako generální ředitel a podruhé jako předseda představenstva. Že se v 90 % českých firem často tyto dvě pozice překrývají (a v ekonomickém deníku by to měli vědět), redaktory prostě nezajímá, jedno číslo navíc přece není k zahození!

ihned_mapa_moci_zaluda_m

A jako by nestačilo, že noviny dnes v Čechách, na Moravě a ve Slezsku vydávají uhlobaroni, jiné deníky a internetové servery už brzy začnou prodávat párky a hnojivo pro zahradníky.

Možná o tom Chleboun blognul i tady:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
18 ⁄ 9 =